Anasayfa / Püf Noktası / Karşınızdakini ikna etmenin 8 etkili yolu

Karşınızdakini ikna etmenin 8 etkili yolu

Siz de karşınızdaki kişinin bazı davranışlarına tahammül edemiyor ya da başarılı olması için bu davranışlarından kurtulması gerektiğini düşünüyorsanız, işte karşınızdakini ikna etmenin 8 yolu…

1- Araştırmalar uyku sersemiyken duyduklarımıza inanma ihtimalimizin hiç olmadığından yüksek olduğuna vurgu yapıyor. Sabah saatlerinde reddetmeye daha az meyilliyiz.

2- Sabah saatlerinde günün diğer saatlerine kıyasla çok daha iyi, dinlenmiş ve iyimser hissederiz. Buluşma öncesi iki taraf da daha az stres yaşar. Dahası karşımızdaki evden daha yeni hazırlanıp çıktığı için makyajı, kıyafetiyle daha konforlu ve özgüvenli hisseder. Sizi daha yüksek motivasyonla dinler.

3- Karşınızdaki kişinin aklı günün devamında yapması gereken işlerde olması ihtimali yüksek olduğundan bu durum onun uzlaşma ihtimalini de yükseltir. Üstelik sizin tam meseleye girdiğiniz, konuşmanın en can alıcı kısmında kişinin telefonunun çalma olasılığı gün ortasında ya da sonlarına doğru telefonunun çalma ihtimalinden yaklaşık olarak yüzde 40 daha düşüktür.

4- Karşınızdaki kişinin günün diğer öğünlerine kıyasla kahvaltı için vakit ayırma ihtimali her zaman daha yüksektir. Bunun nedeni özellikle akşam saatlerinin özel zaman olarak gibi değerlendirilmesi. Malum, akşam yemeğine davet etmek başka anlamlara mahal verebilir.

5- Öğle ve akşam yemeği sofralarında avantaj sağladığı zannedilen alkolün aslında ikna etmede size yardımcı olmasını bırakın, yanlış anlaşılmalara ve gereksiz tartışmalara daha çok sebep olabiliyor. ‘Başarılı İnsanlar Kahvaltıdan Önce Ne Yapıyor?’ kitabının yazarı Amerikalı Laura Vanderkam’a göre, “Toplantıda alkol olmaması farklı bir yaklaşım getiriyor. İnsanlar daha çok odaklanabiliyor” yorgunluk olmaz, iknaya açıktır.

6- Sabah saatlerinde dikkat dağıtacak kalabalık ve gürültü olmaz. Kahvaltı saatleri akşam iş çıkış trafiğinden nispeten daha iyidir. Restoranda çalışanlar günün diğer saatlerine kıyasla genellikle daha iyi hizmet eder, daha güleryüzlüdür.

7- Günün ilk saatlerinde şüphesiz sizin de ikna etme kabiliyetiniz ve gücünüz daha fazla olur. Ne sizin ne de karşınızdakinin aklı geride bıraktığınız günde yaşananlarda da olmaz. Üstelik günün ilk öğünü için masaya oturduğumuzda yaratıcılık seviyemiz de daha fazladır, daha hızlı ve stratejik hamlelerde bulunma ihtimali yüksektir.

8- Günün en önemli öğünü olan kahvaltı stresi azalttığı, zihinsel ve fiziksel rahatlama sağladığı pek çok bilimsel çalışmayla ortaya kondu. Bunlardan biri de İngiltere’den… Brighton’daki Sussex Innovation Centre’da yapılan bir çalışmaya göre kahvaltı anksiyeteyi yüzde 89 oranında azaltıyor.

Hakkında

Ek Kontrol

Cam eşyaların üzerinden etiketleri çıkarmanın 6 yolu

Marketlerden satın aldığımız birçok gıda daha sağlıklı olması adına cam kavanozlarda ambalajlanmaktadır. Hal böyle olunca ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir