Anasayfa / izmir Gündemi / Kılıçdaroğlu’nun Araya Girmesiyle Yıkımı Durdurulan Evler Yıkılacak

Kılıçdaroğlu’nun Araya Girmesiyle Yıkımı Durdurulan Evler Yıkılacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun araya girmesiyle yıkım kararı durdurulan Urla ilçesindeki 74 ev için, Urla Kaymakamlığı tarafından yıkım kararı verildi.
İzmir’in Urla ilçesinin Balıklıova mahallesinde 25 yıl önce kiraladıkları arsaya yaptıkları evlerin Kıyı Kanununa aykırı ve ruhsatsız olduğu için Urla belediyesi tarafından çıkan yıkım kararı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun araya girmesiyle durdurulmuştu. Kılıçdaroğlu’nun araya girmesiyle, Danıştay’dan çıkacak nihai karara kadar yıkım ya da tahliye yapılmaması yolunda karar alınmasına rağmen Urla Kaymakamlığı tarafından yıkım kararı alındı.
TAHLİYE İÇİN SON GÜN ÇARŞAMBA SABAHI
Urla Kaymakamlığı tarafından Balıklıova mahallesinde bulunan 74 evin yıkılması yönünde çıkan karar ev sahiplerine gönderildi. Ev sahiplerine gönderilen yazıda; 20.01.16 Çarşamba gününe kadar evlerin boşaltılarak belediyeye teslim edilmesi aksi taktirde Çarşamba sabahı saat 09.00 da tahliye işleminin gerçekleştirileceği yazıldı.
NE OLMUŞTU?
Özel İdare’nin kapatılmasıyla birlikte, İzmir Valiliği bünyesinde kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Urla Belediyesi’ne devredilen Balıklıova mahallesindeki 74 ev için Urla Belediye Encümen Üyeleri, evlerin Kıyı Kanunu’na uygun olmadığı ve inşaat ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle evlerin boşaltılarak yıkılmasına karar verdi. Bu kararın verilmesinden sonra farklı şekillerde haklarını arayan ev sahipleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığını bastı. Yaklaşık 100 kişi haklarını aramak için CHP İzmir İl Başkanlığına gelerek burada üç gün süren oturma eylemi yaptı. Eylemi duyan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, duruma el attı ve Danıştay’dan çıkacak nihai kararın beklenileceği söylendi.

Hakkında

Ek Kontrol

İzmir’de Kar Yağışı Yolları Kapattı

İzmir’i, İstanbul’a bağlayan İzmir-Manisa kara yolu yoğun kar yağışı nedeniyle trafiğe geçici süre kapatıldı. Karayolları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir