İzmir’deki Rüzgar Yatırımları 2 Milyar Dolara Ulaştı

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, İzmir’in sadece Türkiye’deki rüzgâr enerjisi üretiminin% 20’sini gerçekleştirdiğini belirterek, “İzmir’de toplam kurulu güç 300 MW’ı aştı” dedi.

Yavuz, İzmir’deki 4.000’den fazla kişinin doğrudan rüzgar enerjisi ekipman sektöründe çalıştığını belirtti.

İzmir’de sanayi sektöründe çalışan her 120 kişiden 1’inin rüzgar enerjisi ekipmanı imalat sektöründe çalıştığını belirten Yavuz, “Türkiye’de rüzgar enerjisi ekipmanı üretimi, Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret merkezi olan İzmir’de yoğunlaşmıştır. İzmir Gelişmiş üretim tesisleri, lojistik altyapısı ve kalifiye işgücü ile uluslararası değer zincirleri ile bütünleşmiş bir merkez. ” diye ekledi.

Şehirde yatırım yapan firmaların gelişmiş limanlardan da ihracat yapabileceklerini belirten Yavuz, “1998 yılında Türkiye’de kurulan ilk rüzgar santralini de barındıran İzmir, artık Enercon, Siemens – Gamesa, LM Wind gibi uluslararası şirketler için üretim üssü Güç ve TPE Kompozitleri Ayrıca, İzmir’de Ateş Çelik, Ege Kule, Dirinler Makina, Norm Cıvata ve Tibet Makina gibi pek çok yerli firmadan oluşan güçlü bir tedarik zinciri kuruldu.” açıklamalarında bulundu.

Yorum Yapın