Uluslararası bitkisel çay devi Martin Bauer İzmir’e yatırım yapıyor

Almanya merkezli bitkisel ve meyve çayı üreticisi Martin Bauer, dünyanın farklı ülkelerinde üretilen ürünleriyle küresel bitkisel ve meyve çayı pazarına öncülük ediyor. Üretim merkezlerinden biri İzmir’de bulunurken, şirket bu tesiste üretimlerinin büyük bir bölümünü ihraç etmektedir. 2006 yılında Türkiye’de faaliyete başlayan ve 2011 yılında yaptığı yatırımlarla büyümeye devam eden amaç, yeni yatırımlarla kapasitelerini arttırmaktır.

1875 yılında Almanya’da kurulan Martin Bauer, ürünleriyle küresel bitkisel ve meyve çayı pazarının yaklaşık %65’ini karşılayan nihai tüketiciye ürün sunan şirketlerin en büyük tedarikçisidir. Torbalı tesislerinde yıllık yaklaşık 4.000 ton üretim kapasitesine sahip olup, 2.000 tondan fazla üretim ihraç edilmektedir. Nane, melissa, rezene ve anason gibi tıbbi ve aromatik bitkiler, şirket tarafından 500 hektarlık bir alanda sözleşmeli tarım yapmaktadır.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) uzmanlarını ziyaretleri sırasında şirket hakkında bilgilendiren Martin Bauer Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Suat Meral, “İzmir’e yatırım yapmanın başlıca nedenlerimiz, ilin coğrafi konumu, İzmir’in yüksek yaşam kalitesi standartları nedeniyle lojistik avantajlardır.çalışanlarımıza ve diğer Metropol şehirlerine kıyasla daha düşük yatırım maliyetlerine sunmaktadır.” diye belirtti. İzmir tesislerinde şu anda 50 çalışanı olduğunu ve bu sayıyı yeni projelerle artırmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Yorum Yapın